Gmina jest miejscem działalności licznych organizacji i stowarzyszeń, aktywnie wspierających i propagujących grodziską kulturę i tradycję. Na terenie gminy funkcjonuje blisko 30 organizacji pozarządowych. Pełnią one istotną rolę w rozwoju lokalnej Ojczyzny. Z powodzeniem realizują ważne zadania publiczne jak prowadzenie szkół podstawowych, prowadzenie ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych, zapewnianie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, upowszechnianie sportu, rozwój turystyki czy realizacja inwestycji publicznych. Ze strony gminy mogą one liczyć na wsparcie prawne, instytucjonalne i finansowe. Dzięki współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi możliwa była realizacja wielu przedsięwzięć oraz pozyskanie środków zewnętrznych niedostępnych bezpośrednio dla gminy.
Stowarzyszenie powstało w 2000 roku z inicjatywy 36 pań, głównie członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i wspieranie ważnych działań na rzecz kobiet, a w szczególności koncentrowanie działań wokół problemów rozumienia i promowania praw kobiet, organizowanie spotkań szkoleniowo-doradczych na temat pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu dla kobiet wiejskich, prowadzenie kursów nauki gotowania, szycia, robótek ręcznych i innych oraz promocję gminy poprzez udział w konkursach i przeglądach kulinarnych.
Stowarzyszenie powstało w styczniu 2004 roku z inicjatywy grodziskiego misjonarza o. Z. Grada. Stowarzyszenie wspiera działalność misjonarzy wywodzących się z terenu gminy oraz podejmuje działalność charytatywną. Najważniejszym projektem jest „Misyjna Adopcja Serca”, dzięki której już kilkaset dzieci z Madagaskaru i Papui Nowej Gwinei może zdobyć wykształcenie.
Stowarzyszenie powstało w 2007 roku. Zrzesza wszystkie oddziały Turków z terenu naszej gminy (6 oddziałów). Za główny cel stawia sobie kultywowanie lokalnej obyczajowości wielkanocnej w oparciu o rodzimą tradycję (warta przy Bożym Grobie, tradycyjny strój Turka, elementy musztry paradnej). Członkowie tego stowarzyszenia biorą udział w corocznie organizowanych paradach straży wielkanocnych, nie tylko w Grodzisku, ale i w innych miejscowościach naszego województwa. W 2007 roku w Grodzisku Dolnym z okazji XV Podkarpackiej Parady Straży Wielkanocnych został odsłonięty symboliczny pomnik „Turka” postawiony i dedykowany wszystkim tym, którzy byli i pozostaną wierni tradycji.
Stowarzyszenie powstało w 1994 roku z inicjatywy osób zaangażowanych w rozwój i promocję Grodziska. Dzięki niemu wydawana jest „Gazeta z Grodziska i okolic”. Staraniem Stowarzyszenia w 1997 roku ukazała się książka „Wieś Małopolska – studium socjologiczne wsi Grodzisko w powiecie łańcuckim” prof. Józefa Burszty, a w 2000 roku ukazał się album „TURKI” będący skarbnicą wiedzy i ilustracji na temat oddziałów Turków z całego Podkarpacia. Członkowie Stowarzyszenia „Ziemia Grodziska” opracowali również koncepcję wydania książki „Monografia Grodziska”.
Stowarzyszenie powstało w 2007 roku. Zrzesza zespoły artystyczne i folklorystyczne działające na terenie gminy Grodzisko Dolne: Zespół Regionalny i Kapelę Ludową "Grodziszczoki", Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Leszczynka", Orkiestrę Dętą oraz indywidualnych twórców ludowych. Ma na celu zainteresowanie społeczeństwa lokalną kulturą i tradycją, ochronę dziedzictwa kulturowego ziemi grodziskiej, rozwijanie uzdolnień twórczych, tanecznych i muzycznych oraz pogłębianie zamiłowania do sztuki ludowej przez uczestnictwo w działalności artystycznej, wychowawczej i oświatowej.