Gmina jest miejscem działalności licznych organizacji i stowarzyszeń, aktywnie wspierających i propagujących grodziską kulturę i tradycję. Na terenie gminy funkcjonuje blisko 30 organizacji pozarządowych. Pełnią one istotną rolę w rozwoju lokalnej Ojczyzny. Z powodzeniem realizują ważne zadania publiczne jak prowadzenie szkół podstawowych, prowadzenie ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych, zapewnianie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, upowszechnianie sportu, rozwój turystyki czy realizacja inwestycji publicznych. Ze strony gminy mogą one liczyć na wsparcie prawne, instytucjonalne i finansowe. Dzięki współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi możliwa była realizacja wielu przedsięwzięć oraz pozyskanie środków zewnętrznych niedostępnych bezpośrednio dla gminy.
Stowarzyszenie powstało w 2007 roku. Zrzesza wszystkie oddziały Turków z terenu naszej gminy (6 oddziałów). Za główny cel stawia sobie kultywowanie lokalnej obyczajowości wielkanocnej w oparciu o rodzimą tradycję (warta przy Bożym Grobie, tradycyjny strój Turka, elementy musztry paradnej). Członkowie tego stowarzyszenia biorą udział w corocznie organizowanych paradach straży wielkanocnych, nie tylko w Grodzisku, ale i w innych miejscowościach naszego województwa. W 2007 roku w Grodzisku Dolnym z okazji XV Podkarpackiej Parady Straży Wielkanocnych został odsłonięty symboliczny pomnik „Turka” postawiony i dedykowany wszystkim tym, którzy byli i pozostaną wierni tradycji.
Dzięki dofinansowaniu, jakie w 2012 roku gmina otrzymała z PROW 2007-2013, w kwocie ponad 92 tys. zł., stowarzyszenie doposażyło sześć oddziałów tutejszych Straży Grobowych. Oddziały Turków otrzymały nowe umundurowanie – stylizowane marynarki typu wojskowego wraz ze sznurami, koczotami i naszywkami (172 szt.), spodnie z lampasami (68 szt.), atrapy karabinów (28 szt.), skórzane pasy wojskowe z koalicyjką (68 szt.) oraz szable (25 szt.).
Prezes Stowarzyszenia - Stanisław Czerwonka