Gmina Grodzisko Dolne posiada bogate tradycje pożarnicze. Pierwsze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej powstały już z końcem XIX w. Najstarsze jednostki to OSP OSP Grodzisko Dolne „Miasto” i OSP Grodzisko Dolne, które powstały w 1886 i 1888 r. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje 9 jednostek OSP. Najmłodsza jednostka – OSP Grodzisko Nowe powstała w 2007 r. Wszystkie jednostki skupiają łącznie 547 członków, w tym 55 kobiet. Trzy jednostki, tj. OSP Grodzisko Dolne, OSP Grodzisko Dolne „Miasto” i OSP Grodzisko Górne, włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
W latach 2007-2014 dzięki zaangażowaniu środków zewnętrznych dokonano znaczącej poprawy bazy lokalowej Ochotniczych Straży Pożarnych. Wykonano termomodernizację i adaptację wnętrz remiz jednostek: OSP Chodaczów, OSP Grodzisko Dolne, OSP Grodzisko Dolne „Miasto”, OSP Grodzisko Górne. OSP Wólka Grodziska wraz ze szkołą podstawową otrzymała siedzibę w nowopowstałym budynku wielofunkcyjnym. W dwóch przypadkach: Laszczyny i Podlesie w jednym budynku oprócz strażnicy, usytuowano placówkę dla osób niepełnosprawnych. Dzięki zaangażowaniu pracy strażaków z jednostki OSP Grodzisko Nowe, w miejscowości tej powstała nowa strażnica wraz z garażem.
Ochronę przeciwpożarową na terenie Gminy Grodzisko sprawuje 9 jednostek OSP. Wszystkie jednostki zgłoszone są i zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Dodatkowo trzy jednostki gminy tj. OSP Grodzisko Dolne, OSP Grodzisko Górne, OSP Grodzisko Dolne „ Miasto” włączone zostały do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.
Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Dolnym powstała w 1888 roku. Głównym źródłem historycznym są zapiski ks. Wojciecha Michny i księcia Cetnarowicza zachowane w folwarku baronowej Branhidy i Wawrzyńca Tuczyńskiego. Dwie pierwsze próby zorganizowania „pogotowia straży ogniowej” nie powiodły się. Dopiero w 1888r. Jan Pysz, zawodowy kapral, zorganizował formalnie straż ogniową.
Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Górnym została zawiązana 13 października 1929 roku. W tym właśnie dniu z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy – Piotra Kulpy – odbyło się w jego domu zebranie założycielskie, a nowo powstała drużyna liczyła 24 członków. W celu zgromadzenia środków na zakup sprzętu i umundurowanie, organizowano festyny i przedstawienia teatralne w miejscowej szkole podstawowej.
W 1886 roku w Grodzisku „Miasteczku” wybuchł groźny pożar, który strawił kilka zabudowań. Biorący udział w gaszeniu pożaru Stanisław Buczyński – nauczyciel, miał możliwość oceny niedowładu organizacyjnego. To wydarzenie spowodowało, że S. Buczyński wspólnie z kierownikiem szkoły, Maciejem Tarnowskim przystąpili do założenia Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku „Miasteczku”. Niezwłocznie wybrano zarząd i przystąpiono do przeprowadzenia szkoleń i zakupu sprzętu.
Ochotnicza Straż Pożarna w Chodaczowie została założona na zebraniu wiejskim w 1964 roku. Organizacja liczyła 20 członków. W początkowym okresie działania OSP aktywnie wspierali, służyli radą i pomocą pełniący w tym okresie funkcję Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej dh Władysław Pelczar, a funkcję Prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP rodem z Chodaczowa dh Józef Maj.