Monografia, czyli praca naukowa przedstawiająca rys historyczny miejscowości, zawiera wyczerpujące, szczegółowe opisy dotyczące historii, tradycji i kultury mieszkańców Grodziska.
Monografia w sposób dogłębny i uporządkowany przedstawia dziedzictwo kulturowe naszego regionu oraz historię i obyczajowość gminy Grodzisko Dolne. Koncepcja monografii została zredagowana przez kadrę naukową Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Publikacja monografii jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia i Ośrodka Kultury. Dane do opracowania publikacji zbierane były głównie na terenie województwa podkarpackiego, a także w archiwach w Krakowie i Lwowie.
„Z ludowych tradycji Grodziska” to publikacja opisująca tradycje i obyczaje Ziemi Grodziskiej, charakterystyczne dla danych pór roku, świąt kościelnych i świeckich. W pierwszej części książki znajdują się opisy dorocznych obrzędów i zwyczajów charakterystycznych dla tego terenu, opatrzone fachowym komentarzem etnograficznym, którego dokonał etnograf Uniwersytetu Poznańskiego z pochodzenia Grodziszczanin. W drugiej części publikacji opisano obrzędy, które są w repertuarze lokalnych zespołów ludowych (Zespół Regionalny „Grodziszczoki” i Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Leszczynka”). Znajdzie się tam również dokumentacja fotograficzna z prezentacji tych widowisk.
Utrwalając tradycje związane z organizowanymi na Podkarpaciu Ogólnopolskimi Paradami Straży Wielkanocnych, publikowane są pamiątkowe broszury i ambumy z tego wydarzenia. Ostatni z XX Parady Straży Wielkanocnych TURKI 2012.
Album do wglądu w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym.
Najnowszym nabytkiem grodziskich kapel, jest nagrana w tym roku płyta CD z najbardziej reprezentatywnymi utworami Kapeli Ludowej „Grodziszczoki”. Na płycie znajduje się też kilka utworów Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego.
Płyta do nabycia w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym.