Gmina Grodzisko Dolne posiada bogate tradycje pożarnicze. Pierwsze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej powstały już z końcem XIX w.  Najstarsze jednostki to OSP OSP Grodzisko Dolne „Miasto” i OSP Grodzisko Dolne, które powstały w 1886 i 1888 r. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje 9 jednostek OSP. Najmłodsza jednostka – OSP Grodzisko Nowe powstała w 2007 r. Wszystkie jednostki skupiają łącznie 547 członków, w tym 55 kobiet. Trzy jednostki, tj. OSP Grodzisko Dolne, OSP Grodzisko Dolne „Miasto” i OSP Grodzisko Górne, włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W latach 2007-2014 dzięki zaangażowaniu środków zewnętrznych dokonano znaczącej poprawy bazy lokalowej Ochotniczych Straży Pożarnych. Wykonano termomodernizację i adaptację wnętrz remiz jednostek: OSP Chodaczów, OSP Grodzisko Dolne, OSP Grodzisko Dolne „Miasto”, OSP Grodzisko Górne. OSP Wólka Grodziska wraz ze szkołą podstawową otrzymała siedzibę w nowopowstałym budynku wielofunkcyjnym. W dwóch przypadkach: Laszczyny i Podlesie w jednym budynku oprócz strażnicy, usytuowano placówkę dla osób niepełnosprawnych. Dzięki zaangażowaniu pracy strażaków z jednostki OSP Grodzisko Nowe, w miejscowości tej powstała nowa strażnica wraz z garażem.

Ochronę przeciwpożarową na terenie Gminy Grodzisko sprawuje 9 jednostek OSP. Wszystkie jednostki zgłoszone są i zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Dodatkowo trzy jednostki gminy tj. OSP Grodzisko Dolne, OSP Grodzisko Górne, OSP Grodzisko Dolne „ Miasto” włączone zostały do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

Ochotnicza Straż Pożarna Grodzisko Nowe


 

Ochotnicza Straż Pożarna to ważna organizacja dla każdej miejscowości i jej mieszkańców. Mimo że większość gminnych jednostek została założona kilkadziesiąt, a w dwóch przypadkach nawet ponad 100 lat temu, założyciele jednostki OSP w Grodzisku Nowym - najmłodszej jednostki - nie mają z tym problemu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Nowym to najmłodsza jednostka w gminie - powstała w 2007 roku. Inicjatorami utworzenia jednostki byli w większości członkowie Rady Sołeckiej. W kwietniu odbyło się zebranie Zarządu Gminy oraz wszystkich prezesów jednostek OSP, którzy wyrazili zgodę na przyjęcie nowej organizacji do swoich szeregów, i już we wrześniu OSP Grodzisko Nowe uzyskało wpis do KRS. Prezesem jednostki został dh Stanisław Marek.

Rok później nowej jednostce przypadła w udziale organizacja Gminnego Spotkania Opłatkowego druhów strażaków. Miejscem spotkania był Dom Wiejski w Grodzisku Nowym.

W trakcie jednego z Walnych Zebrań Sprawozdawczych poruszono kwestie związane z zakupem samochodu i mundurów oraz budową garażu na samochód. Niebawem rozpoczęto prace związane z zagospodarowaniem placu wokół budynku, ułożono kostkę, wykonano odwodniania, kanalizację i przygotowano miejsce pod parking. Kwota wykonanych prac to 40 tys. zł. W 2009 roku jednostka otrzymała samochód marki Volkswagen Transporter. Dzięki zaangażowaniu i pracy druhów, samochód, który służył policji, został przekształcony na wóz strażacki. Zakupiono też radiostację do wozu, i takim oto sposobem, wprowadzono nowy samochód bojowy na stan jednostki.

W 2010 roku jednostka po raz pierwszy wystawiła drużynę do udziału w Gminnych Zawodach Strażackich. W maju i w czerwcu, w związku z ulewnymi deszczami, które nawiedziły nasz region, wezbrały potok Leszczynka oraz Wisłok, zalewając miejscowości, przez które przepływały. Dlatego też jednostka brała udział w układaniu worków z piaskiem przy moście wiszącym w Chodaczowie i Grodzisku Miasteczku oraz wypompowywaniu wody w Chodaczowie i Grodzisku Górnym. Strażacy uczestniczyli także w akcjach powodziowych w Gorzycach i Sokolnikach, gdzie pomagali w porządkowaniu terenów po powodzi.

W listopadzie nastąpiła długo wyczekiwana przez strażaków chwila – zaczęły się prace przy budowie garażu dla OSP. Inwestycję zrealizowano przede wszystkim dzięki aktywności strażaków i sołtysa, którzy w czynie społecznym sami podjęli się wybudowania remizy dla potrzeb jednostki. Gmina dostarcza niezbędny materiał, a prace wykonują strażacy pod czujnym okiem fachowca – sołtysa Bieleckiego. Przy pracach ziemnych i rozładunkowych, własnymi koparkami pomagał dh Stanisław Miś. Remiza posiadać garaż, magazynek, wieżę do suszenia węży oraz pomieszczenia socjalne i część sanitarną. Uroczyste otwarcie nowego obiektu miało miejsce w dniu 3 maja 2014 roku. Przy budynku strażnicy rośnie „Dąb Wolności, posadzony w ramach inicjatywy Prezydenta RP w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. 

Druhowie z jednostki aktywnie biorą udział we wszystkich uroczystościach związanych z miejscowością i gminą. Każdorazowo wystawiają delegacje biorące udział w obchodach patriotycznych, jak 11 listopada i 3 Maja oraz uczestniczą w akcjach związanych z zabezpieczaniem terenu w trakcie imprez gminnych. Co roku, w święto Matki Boskiej Zielnej, zanoszą do kościoła dożynkowy wieniec.