Przegląd Widowisk Kolędniczych


 

Okres od Wigilii do Trzech Króli to w polskiej tradycji czas radosnego świętowania ponownego przyjścia na świat Syna Bożego. Tradycje te są bardzo stare, bowiem sięgają czasów wczesnego średniowiecza i są mocno zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej. Początkowo były one inicjowane jedynie przez zakonników przy klasztorach jako swego rodzaju misteria bożonarodzeniowe dla prostego ludu, zaś z biegiem czasu przeniknęły na stałe do kultury ludowej. W takiej formie, przez wieki modyfikowane i urozmaicane, przetrwały do dziś i są nieocenioną skarbnicą wiedzy o dawnych zwyczajach naszych przodków. Tradycje te kultywują po dziś dzień zespoły ludowe, które poprzez kolędowanie i widowiska obrzędowe pokazują współczesnej publiczności, a przede wszystkim młodemu pokoleniu, całe bogactwo tej odchodzącej w zapomnienie wiejskiej rzeczywistości.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Kolbuszowej w Święto Trzech Króli już od 1984 roku odbywa się Przegląd Widowisk Kolędniczych, podczas którego zespoły folklorystyczne i grupy śpiewacze prezentują swój dorobek artystyczny nawiązujący tematycznie do Świąt Bożego Narodzenia.

Tegoroczna edycja miała charakter hybrydowy. Siedem grup kolędniczych z Podkarpacia, Małopolski i województwa lubelskiego, zaprezentowało dla niewielkiej ograniczonej publiczności autorskie kolędnicze spektakle. Kilkutysięczna publiczność z całego świata, obejrzała wydarzenie na stronie internetowej organizatora. Ideą przeglądu było zachowanie od zapomnienia wyjątkowych ludowych tradycji kolędniczych.

Zespół Regionalny „Grodziszczoki” podczas przeglądu zaprezentował się w widowisku „Wigilia” i za swój występ zdobył II nagrodę. Również II nagrodę zdobył w konkursie publiczności, gdzie o lokacie decydowała liczba odsłon widowiska na stronie MDK Kolbuszowa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Występ zespołu dostępny jest na stronie Ośrodka Kultury