Gmina Grodzisko Dolne

e-mail: urzad@grodziskodolne.pl
www: bip.grodziskodolne.pl
Data wydruku: 2024-07-22 01:33:12

Szlak rowerowy "niebieski"

 
 
 
 
 

Okres wakacyjny doskonale nadaje się na aktywne spędzanie czasu. Jednym ze sposobów jest organizowanie wycieczek rowerowych. Gmina Grodzisko Dolne zapewnia wszystkim miłośnikom rowerów ciekawy i bezpieczny, rozciagający się na długości 25-kilometrów szlak rowerowy.

Osoby zainteresowane naszym regionem będą mogły poznać historię i piękno przyrody Ziemi Grodziskiej na oznakowanym szlaku rowerowym. Szlak spełnia walory poznawcze i rekreacyjne, prowadzi przez miejsca pamięci narodowej, kultu religijnego i rezerwat przyrody do miejsca wypoczynku nad zalewem „Czyste”. Pozwala nacieszyć się pięknymi widokami ze wzniesień i „poczuć w nogach” ukształtowanie naszej krainy.

Niebieski stopień trudności szlaku, sprzyja przejażdżkom zarówno samemu, jak i w gronie przyjaciół lub rodziny. Dobrze i widocznie oznakowana trasa prowadzi przez najciekawsze i najpiękniejsze tereny gminy. Szczegółowy ich opis, wraz ze zdjęciami zawiera mapa trasy, z której można skorzystać planując wypad na rowery.

Podczas wycieczki turysta ma szansę podziwiać piękną przyrodę Zmysłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu z „Rezerwatem Zmysłówka” oraz dużą zmienność krajobrazu. Urokliwe wzgórza, wydmy i pola tworzą malowniczą mozaikę.

Na trasie szlaku spotkamy również polodowcowe ukształtowanie terenu – oczka wodne m.in. Zalew „Czyste” oraz liczne symbole i znaki upamiętniające wydarzenia z okresu II wojny światowej.

Oprócz doznań estetycznych uczestnicy takich wycieczek mogą zapoznać się z ciekawą i bogatą historią miejsc i obiektów znajdujących się na szlaku. Miejsca te są symbolem wielokulturowości i świadczą o interesującej przeszłości Grodziska.

SZLAK ROWEROWY PRZYRODNICZO – HISTORYCZNY NIEBIESKI W GMINIE GRODZISKO DOLNE

Przebieg szlaku: Grodzisko Dolne - Laszczyny - Zmysłówka - Opaleniska - Podlesie - Grodzisko Dolne.

Nawierzchnia: niemal na całej długości utwardzona, drogi i ścieżki leśne, szutrowe, asfaltowe o zróżnicowanym stopniu gładkości

Stopień trudności trasy: średnia, lokalne podjazdy i zjazdy wymagające skupienia, uwagi i zachowania ostrożności.

Całkowita długość szlaku: 25,5 km.

Czas jazdy dla turysty rowerowego rodziną: ok. 4 godz.

Czas jazdy dla turysty indywidualnego: 3 godz.

Kolor szlaku:  niebieski