Uczniowie z Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym na II Powiatowym Kongresie Mediatorów Szkolnych w Giedlarowej


 

Od dwóch lat w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym realizowane są działania związane z mediacją rówieśniczą.

W ubiegłym roku szkolnym pracownicy PPP w Leżajsku przeszkolili grupę ośmiu mediatorów rówieśniczych, którzy prowadzą mediacje oraz zajmują się ich promocją wśród uczniów i rodziców. W październiku tego roku w czasie zorganizowanego w naszej szkole Tygodnia Mediacji prowadzili zajęcia z dziećmi i młodzieżą, ucząc, że konflikty można rozwiązywać bez użycia przemocy.

Podkreślali, że zawsze należy poznać i zrozumieć racje i punkt widzenia drugiej osoby, wspólnie dążyć do pojednania, a w efekcie do naprawienia i odbudowania relacji między stronami. Młodzi mediatorzy o zaletach mediacji przekonywali również rodziców w czasie wywiadówki. Zaprezentowali im scenkę obrazującą przebieg spotkania mediacyjnego. Od września szkoli się kolejna grupa mediatorów rówieśniczych, którzy wraz ze starszymi koleżankami, z dorosłymi mediatorami i Panią dyrektor Haliną Gdańską uczestniczyli 28 listopada w II Powiatowym Kongresie Mediatorów Szkolnych ph. Od mediacji do dobrych relacji. Spotkanie, które odbyło się w Giedlarowej, pozwoliło na wymianę doświadczeń między szkołami, w których wprowadza się mediacje rówieśnicze. Mediatorzy w czasie debaty prowadzonej metodą Open Space mieli do omówienia dziewięć tematów dotyczących mediacji. Uczniowie opracowywali dwa zagadnienia: Czy mediacja się opłaca? oraz Promocja mediacji w mojej szkole. Wykazali się wiedzą, dużym zaangażowaniem i ciekawymi pomysłami, a efekt swojej pracy zaprezentowali przed zaproszonymi gośćmi: dyrektorami szkół podstawowych z powiatu leżajskiego, przedstawicielami władz lokalnych oraz Rzecznikiem Praw Dziecka - Panem Mikołajem Pawlakiem. Skorzystali także z niecodziennej okazji, by z nim porozmawiać, opowiedzieć o mediacjach w szkole oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy młodzi uczestnicy kongresu otrzymali drobne upominki oraz piłkę z logo i autografem Rzecznika Praw Dziecka.

Kongres mediatorów dał możliwość wspólnej pracy i rozmów z osobami wierzącymi w skuteczność mediacji. Był wyjątkowym wydarzeniem, które z pewnością przyczyni się do propagowania mediacji w środowisku szkolnym.