Czas wycieczek w ŚDS


 

W środę 3 lipca br. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Laszczynach i Filii w Zmysłówce, wzięli udział w wycieczce do Przemyśla, Krasiczyna i Kalwarii Pacławskiej. Wyjazd miał wyjątkowy charakter, ponieważ uczestniczyli w nim członkowie rodzin uczestników.

Wędrówkę po Przemyślu wraz z przewodnikiem rozpoczęto od przejścia na Kopiec Tatarski. Jest to najlepszy punkt widokowy na Przemyśl i daleką okolicę. Według legendy, Kopiec usypali Tatarzy jako mogiłę poległego chana. Nieopodal Kopca znajduje się Krzyż Zawierzenia. Po zejściu z Kopca udano się w stronę miasta, gdzie można było obejrzeć Rynek z zabytkowymi kamienicami, Fontannę z niedźwiadkami, Archikatedrę Rzymsko-Katolicką, Wzgórze Zamkowe, Archikatedrę Grecko-Katolicką, Kościół oo. Franciszkanów oraz Plac Niepodległości. Kończąc pobyt w Przemyślu udano się na chwilę odpoczynku i najlepsze lody w mieście.

Kolejnym etapem wycieczki był zamek w Krasiczynie, gdzie miejscowy przewodnik, opowiadał o złożonych, często niespokojnych czy wręcz burzliwych dziejach zamku. Z tego miejsca kreśliła się zwiedzającymi cała zewnętrzna okazałość i maestria znakomitej rezydencji magnackiej, której ściany ubogacono misterną attyką i dekoracjami sgraffitowymi. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziła krypta Sapiehów z 2. poł. XVII w. (pod kaplicą), zdemolowana w 1939 r. przez żołnierzy sowieckich, a obecnie uporządkowana i udostępniona zwiedzającym, w której spoczywają zmarli w XIX stuleciu członkowie rodziny Sapiehów. Zamek w Krasiczynie kryje wiele tajemnic i zagadek: można tu spotkać „Białą Damę”, natrafić na tajemne przejścia lub w lochach obejrzeć narzędzia tortur.

Ostatnim miejscem na trasie zwiedzania była Kalwaria Pacławska i Sanktuarium Matki Bożej. Pobyt w Kalwarii zakończono w Domu Pielgrzyma wspólnym obiadem, a następnie grupa wyruszyła w drogę powrotną.

Wycieczka została zorganizowana w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego, podczas której uczestnicy mieli możliwość zobaczyć wiele zabytków, poznać historię oraz podziwiać bogactwo i piękno naszego kraju.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie ośrodka