Ania i Ola Rydzik na Ogólnopolskim Festiwalu w Baranowie Sandomierskim


 

XXVI Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” odbył się w dniach 8 i 9 czerwca w Baranowie Sandomierskim. Jest to najbardziej kolorowy, radosny i rozmuzykowany festiwal dziecięcy w kraju. Od ponad ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego przybywają mali śpiewacy, instrumentaliści, grupy obrzędowe, kapele i zespoły pieśni i tańca z całej Polski.

Głównym celem organizatorów festiwalu jest ochrona i popularyzacja zanikających gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą, odkrywanie jego bogactwa, a także rozwijanie tożsamości narodowej związanej z lokalnym regionalizmem. Uczestnicy festiwalu udowadniają, że jest to niezwykle cenne dziedzictwo kulturowe, które należy pielęgnować. A oprócz tego jest to po prostu świetna zabawa, integracja i ciekawe doświadczenie, zarówno dla uczestników, jak i widzów, którzy co roku zachwycają się barwnymi strojami, wspaniałymi melodiami i kunsztem artystycznym występujących.

W kategorii solistów instrumentalistów gminę Grodzisko Dolne na Festiwalu reprezentowały siostry cymbalistki Anna i Aleksandra Rydzik: Ania zdobyła II nagrodę, natomiast Ola wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!