Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe


 
 
 

W dniach 27-28 listopada 2017r. odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach realizowanego w Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym projektu edukacyjnego Erasmus+ Partnerstwa strategiczne, Współpraca szkół. W spotkaniu oprócz pedagogów z w/w szkoły wzięło udział czworo nauczycieli z Włoch i dwoje z Węgier. Szkoła partnera z Włoch znajduje się w mieście Bagheria na Sycylii, natomiast na Węgrzech jest to szkoła w mieście Kecskemet.

Spotkanie miało roboczy charakter, a jego celem było wspólne omówienie i zaplanowanie działań, które będą miały miejsce podczas realizacji tego projektu. Przedmiotem rozmów były zatem terminy mobilności zagranicznych z uczniami, organizacja zakwaterowania oraz harmonogram i tematyka zajęć podczas pobytu za granicą, jak również program kulturalny, który będzie przygotowany przez organizację przyjmującą.

Podczas pobytu w Polsce goście mieli okazję poznać szkołę w Grodzisku Górnym i historię jej patrona. Poznali również naszą miejscowość i jej tradycje poprzez prezentację przedstawioną przez uczniów klas II i III gimnazjum oraz filmiki z gminnych uroczystości, które przedstawiła pani wicedyrektor. Poza tym, nasi zagraniczni goście obserwowali niektóre zajęcia, oraz wzięli udział w odsłonięciu banera projektowego. W roli gospodarzy występowali dyrektor Roman Matuszek oraz wicedyrektor Barbara Sołga.

Oprócz takich spotkań będą miały miejsce wyjazdy zagraniczne z uczniami trwające nieco dłużej, zatem zapewne nie braknie okazji i czasu na program edukacyjny i kulturalny.

Było to pierwsze z czterech zaplanowanych tego typu spotkań. Następne odbędzie się w kwietniu 2018 r. na Węgrzech w celu szczegółowego omówienia harmonogramu i tematyki zajęć podczas pobytu uczniów z Włoch i Węgier w Polsce w maju 2018 r. Majowa wizyta partnerów zagranicznych zakończy się międzynarodowym konkursem z robotyki. Harmonogram działań projektowych przedstawia się następująco:

  1. Listopad 2017 r.- Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Polsce
  2. Luty 2018 r. - 8 dniowa wizyta we Włoszech uczniów i opiekunów z Polski i Węgier w celu wspólnej nauki robotyki i kodowania
  3. Kwiecień 2018 r. – Międzynarodowe Spotkanie Projektowe na Węgrzech
  4. Maj 2018 r.- 6 dniowa wizyta w Polsce uczniów i opiekunów z Węgier i Włoch w celu wspólnej nauki kodowanie, robotyki i nauk ścisłych zakończona międzynarodowym konkursem z robotyki
  5. Luty 2019 r.- 6 dniowa wizyta na Węgrzech uczniów i opiekunów z Polski i Włoch w celu wspólnej nauki kodowania, robotyki i nauk ścisłych
  6. Kwiecień 2019 r. –Międzynarodowe Spotkanie Projektowe we Włoszech
  7. Maj 2019 r.- 6 dniowa wizyta w Polsce uczniów i opiekunów z Węgier i Włoch w celu wspólnej nauki kodowanie, robotyki i nauk ścisłych zakończona międzynarodowym konkursem z robotyki
  8. Październik 2019 r.- Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Polsce mające charakter podsumowujący i określający plan dalszej współpracy.