W pandemii koronawirusa coraz więcej osób cierpi na depresję


 

Epidemia i związana z nią izolacja wpływa na nasze samopoczucie. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że depresja mieści się w czołówce chorób cywilizacyjnych i prognozuje, że do 2030 roku może być na pierwszym miejscu – podkreśla Joanna Jakubowska, psychoterapeutka, która pracuje w „Dialog. Centrum Terapii Rodzin” w Rzeszowie oraz IDIA e-poradni.

Zdaniem psycholog koronawirus może być czynnikiem wyzwalającym depresję. W wyniku obostrzeń tj. długotrwała izolacja, ograniczenie kontaktów z bliskimi, działalność gospodarki, wiele osób doświadcza lęku o byt i przetrwanie własne i rodziny. Dotyczy to zarówno obawy przed zachorowaniem i przebiegiem koronawirusa, jak i m.in. utraty zatrudnienia, konieczności zawieszenia lub zamknięcia firmy, czy przeorganizowania życia rodziny. Te i wiele innych czynników mogą powodować trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Może to zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na depresję.

W początkowym stadium zmiany bywają dyskretne. Czynności, które dotychczas wykonywaliśmy rutynowo, zaczynają sprawiać nam trudności. Możemy odczuwać apatię, brak motywacji, brak sensu życia.

Obniżenie nastroju trwające dłużej niż 4-6 tygodni, zmęczenie, przygnębienie, brak energii, bezsenność, utrata zainteresowań, wycofanie z dotychczasowych kontaktów społecznych to popularne objawy, które łatwiej zauważyć.

Mniej oczywiste objawy to np. odczuwanie dolegliwości somatycznych, nie mających podłoża medycznego. Mogą to być objawy ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, brak apetytu), układu kardiologicznego (uczucie kłucia w klatce piersiowej) czy układu neurologicznego (bóle i zawroty głowy).

Jeśli wyniki badań nie wskazują na podłoże medyczne odczuwalnych dolegliwości, może to świadczyć o tle psychopatycznym. Wówczas warto zgłosić się do psychiatry w celu dalszej diagnostyki.

W razie zauważenia niepokojących objawów u siebie lub innych osób w naszym otoczeniu warto umówić się do specjalisty. Na podkarpaciu można zgłaszać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, działających przy większości szpitali w województwie. Obecnie wiele ośrodków świadczących pomoc terapeutyczną rozszerzyło działalność o wsparcie online, co może okazać się cenne, w sytuacji zachorowania lub konieczności izolacji.

Źródło:Nowiny