Młodzi cymbaliści nagrali płytę - zbierają na jej wydanie!


 
 
 
Podkarpackie klimaty 

7 lipca w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbyła się konferencja prasowa podsumowującą realizację projektu ARTISTIC. Podczas spotkania zaprezentowano ideę i rezultaty prowadzonego projektu ARTISTIC, przedstawiono kampanię crowdfundingową uruchomioną w celu wydania albumu Cymbały znane i nieznane w wykonaniu lokalnych twórców niematerialnego dziedzictwa kulturowego Michała Rydzik i Jego uczniów.

W trakcie konferencji odniesiono się do roli współpracy instytucji użytku publicznego tego typu przedsięwzięć. W konferencji w roli eksperta wystąpił dr Robert Godek - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP oraz przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz dyrekcja Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

Jest to pierwsza tego typu kampania w regionie, która wnosi nowe spojrzenie na cele i narzędzia niezbędne we współpracy z lokalną społecznością i podmiotami z regionu, aby pomagać twórcom w realizacji ich pomysłów na rzecz zachowania i promocji tradycji. Projekt obejmuje wydanie albumu z tradycyjnymi melodiami oraz utworami współczesnymi, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich. Album o nakładzie 1000 egz. będzie dostępny za darmo, a dla tych, którzy wezmą udział w zbiórce na ten cel, przygotowany jest wyjątkowy muzyczny pakiet. Zbiórka jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/cymbaly-znane-i-nieznane

Nagranie materiału muzycznego odbyło się w Studio Koncertowym im. Tadeusza Nalepy Polskiego Radia Rzeszów. Zarówno za realizację jak i mastering odpowiedzialne było Polskie Radio Rzeszów S.A. Producentem płyty, który jednocześnie partycypuje w kosztach został Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym. Album składał będzie się z dwóch płyt. Na pierwszej znajdą się tradycyjne utwory ludowe. Na drugiej aranżacje utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych znanych wszystkim z list przebojów.

Projekt Cymbały znane i nieznane tworzą muzycy, pasjonaci popularyzujący szeroko pojęte nowe brzmienia na tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Mieszkają w gminie Grodzisko Dolne  i tu najczęściej można ich usłyszeć. Nadrzędnym celem projektu jest promowanie muzyki tradycyjnej oraz jej twórców. Chcesz ich lepiej poznać? Zachęcamy do klikania: tutaj.

Młodzi muzycy rokrocznie biorą z powodzeniem udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz w innych konkursach o zasięgu regionalnym i krajowym.
W 2016 r. razem z Kapelą Ludową „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego nagrali płytę CD zawierającą najbardziej reprezentatywne utwory z folkloru muzycznego Grodziska i okolic.

W ramach kampanii soliści zaangażowali się w projekt Fundacji Rzeszowskiej. W sobotę 11.07.2020 r. wezmą udział w imprezie "Podkarpackie Klimaty" na Kwadracie Kultury. Beneficjent projektu ARTISTIC - rodzeństwo Rydzik, zaprezentują sztukę gry na cymbałach rzeszowskich w repertuarze ludowym oraz współczesnym. Dodatkowo w duecie ojciec z synem p. Stanisław i Szymon Tadla – muzyk zespołu Reisha o dużych aspiracjach muzycznych. W programie dodatkowo słuchowisko chillout'u pn. "UCHO - Dźwiękowy Wehikuł Open Air" przy podkarpackich słuchowiskach oraz plenerowe kino - filmy dokumentalne z konkursu Podkarpackiej Kroniki Filmowej!

Od 18 czerwca trwa zbiórka pieniędzy na 2-częściowy album instrumentalny „Cymbały znane i nieznane”. Platforma crowdfundingowa zrzutka.pl powstała z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Obecnie pozyskano 27% potrzebnych środków. Potrzebujemy więcej. Zebrane pieniądze od darczyńców zostaną przeznaczone na ZAiKS oraz tłocznie 1000 egzemplarzy albumu.Do osiągnięcia celu brakuje 4345 zł!

Link do spotu promującego wydanie albumu: 
https://www.youtube.com/watch?v=MfmmnBnuU2Y&t=5s 
Realizacja: "Farba Films - Kacper Leśniewski", Rzeszów. 

Link do relacji TVP3 Rzeszówhttps://www.facebook.com/watch/?v=886645711823146 
Klip promujący muzyków dotyczący wydania albumu.

Jednocześnie zapraszamy na recital solistów w najbliższa sobotę, 11 lipca g. 18:00 / „Kwadrat Kultury”.
Miejsce: Rzeszów, teren przy elektrowni wodnej nad Wisłokiem, w narożu ul. Podwisłocze i al. Powstańców Warszawy.

W załączeniu utwory, w wykonaniu Cymbalistów.