"Grodziskie Złotka"


 

Niewątpliwie chlubą i dumą naszej Gminy są „Złotka”, czyli kobieca drużyna pożarnicza z OSP Grodzisko Dolne. Drużyna ta 1 września 2007 r. wywalczyła Mistrzostwo Polski w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych w Płocku a następnie za cztery lata, 3 września 2011 r. w Koninie obroniła tytuł najlepszej drużyny w Polsce. Dziewczyny, jako pierwsze w historii rozgrywanych zawodów, obroniły mistrzowski tytuł. W skład zwycięskiej drużyny w 2007 r. wchodziły: Jadwiga Sowa, Alicja Sowa, Paulina Baj, Anna Klin, Patrycja Misiąg, Kinga Ferszterowska, Wioletta Burszta, Beata Krajewska, Paulina Usowska i Paweł Siwiec – operator motopompy. W 2011 r. drużynę stanowiły: Jadwiga Pelc – dowódca, Mariola Baj, Karolina Deput, Anna Klin, Paulina Baj, Beata Krajewska, Paulina Usowska, Sylwia Grzywna, Kinga Ferszterowska i Paweł Siwiec. Trenerem „Złotek” jest nieprzerwanie Józef Serafin – Naczelnik OSP Grodzisko Dolne. Na cześć zwycięskiej drużyny, remiza OSP w Grodzisku Dolnym otrzymała złoty kolor elewacji. 

Tytuł Mistrza Polski został w Grodzisku


 

Ogromnym sukcesem zakończył się start dziewczęcej drużyny OSP z Grodziska Dolnego, która w dniu 3 września 2011r. zdobyła po raz drugi z rzędu tytuł Mistrza Polski na XIII Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych w Koninie. Jest to niewątpliwie jeden z największych sukcesów w historii Gminy, ale też i w historii zawodów krajowych, gdyż nie zdarzyło się dotychczas by poprzedni zwycięzca ponownie wywalczył tytuł mistrzowski.

W zawodach, które odbyły w Koninie na stadionie lekkoatletycznym wzięło udział 19 najlepszych drużyn żeńskich z całej Polski. Zawodnicy startowali w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza.

Nasze dziewczyny nie miały sobie równych. Mimo iż startowały ostatnie, nie straciły ducha walki, a przede wszystkim dobrego humoru, co w ostateczności przełożyło się na wspaniały wynik. Za zajęcie pierwszego miejsca drużyna otrzymała 20 tysięcy złotych, a także agregat prądotwórczy małej mocy.

Po powrocie do rodzinnego Grodziska nasze Mistrzynie spotkały się z bardzo miłym przyjęciem. W granicach Gminy czekały na nich konne bryczki, którymi drużyna w asyście wozów strażackich przejechała pod Remizę OSP w Grodzisku Dolnym. Przejazdowi towarzyszyły liczne pozdrowienia i okrzyki zgromadzonych przy ulicy mieszkańców Gminy.

Przed Remizą OSP w Grodzisku Dolnym „Złotka” zostały przywitane przez delegację władz gminy na czele z wójtem Jackiem Chmurą i przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Gdańskim, komendanta powiatowego PSP w Leżajsku oraz miejscowe jednostki OSP i licznie zgromadzonych mieszkańców gminy. Na powitanie zwycięskiej drużyny przybył także Poseł Zbigniew Rynasiewicz i wicemarszałek województwa Zygmunt Cholewiński.

Nie zabrakło i Grodziskiej Orkiestry Dętej, która pod remizą odegrała powitalne marsze. Były kwiaty, szampan, salwy armatnie, życzenia i łzy wzruszenia. Odśpiewano też wspólnie 100 lat.

Skład zwycięskiej drużyny:

 • Pelc Jadwiga – dowódca
 • Baj Mariola - przodownik roty I
 • Deput Karolina - pomocnik roty I
 • Klin Anna - przodownik roty II
 • Baj Paulina - pomocnik roty II
 • Krajewska Beata - mechanik
 • Usowska Paulina - rozdzielaczowa
 • Grzywna Sylwia - łącznik
 • Ferszterowska Kinga – rezerwowa
 • Siwiec Paweł - mechanik motopompy
 • Serafin Józef – trener