"Grodziskie Złotka"


 

Niewątpliwie chlubą i dumą naszej Gminy są „Złotka”, czyli kobieca drużyna pożarnicza z OSP Grodzisko Dolne. Drużyna ta 1 września 2007 r. wywalczyła Mistrzostwo Polski w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych w Płocku a następnie za cztery lata, 3 września 2011 r. w Koninie obroniła tytuł najlepszej drużyny w Polsce. Dziewczyny, jako pierwsze w historii rozgrywanych zawodów, obroniły mistrzowski tytuł. W skład zwycięskiej drużyny w 2007 r. wchodziły: Jadwiga Sowa, Alicja Sowa, Paulina Baj, Anna Klin, Patrycja Misiąg, Kinga Ferszterowska, Wioletta Burszta, Beata Krajewska, Paulina Usowska i Paweł Siwiec – operator motopompy. W 2011 r. drużynę stanowiły: Jadwiga Pelc – dowódca, Mariola Baj, Karolina Deput, Anna Klin, Paulina Baj, Beata Krajewska, Paulina Usowska, Sylwia Grzywna, Kinga Ferszterowska i Paweł Siwiec. Trenerem „Złotek” jest nieprzerwanie Józef Serafin – Naczelnik OSP Grodzisko Dolne. Na cześć zwycięskiej drużyny, remiza OSP w Grodzisku Dolnym otrzymała złoty kolor elewacji. 

6 miejsce w krajowych zawodach OSP


 

W dniach 4-6 września w Polanicy Zdroju, oddalonej od Grodziska o prawie 600 km odbyły się XIV Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W zawodach tych wzięła udział drużyna kobieca z OSP Grodzisko Dolne.

Na powyższe zawody grodziska drużyna jechała jako „Złota Drużyna”, która tytuł Mistrzów Kraju zdobyła dwa razy z rzędu – w 2007 roku w Płocku i 2011 roku w Koninie. Tytuł ten dzierżyła niepodzielnie przez 8 lat.

Na zawody do Polanicy Zdroju, dziewczyny jechały jako aktualne Mistrzynie Polski. Z całego kraju przybyło 38 męskich i żeńskich drużyn strażackich.

Wysiadając z autokaru, na miejscu czuło się już tą atmosferę wielkiej rywalizacji, ale też wielkiego święta sportu pożarniczego. W dniu zawodów już od wczesnych godzin rannych wypełniały się trybuny kibicami, a płyta boiska drużynami strażackimi. W sobotę, o godz. 10 rozpoczęły się zawody. Nasza drużyna startowała w kolejności jako siódma w dwóch konkurencjach.

W konkurencji ćwiczenie bojowe z czasem 39,33 pkt zajęły trzecie miejsce na 19 startujących drużyn. Z kolei w sztafecie pożarniczej z czasem 67,75 pkt sklasyfikowane zostały na miejscu ósmym. Na ogólny wynik zawodów do klasyfikacji generalnej wlicza się obie konkurencje, tak więc w ostatecznym rozliczeniu z czasem 107,18 pkt zajęły dobre 6 miejsce.

Drużna bardzo dzielnie walczyła o zwycięstwo. Kibicom i osobom będącym najbliżej drużyny, dostarczyła sporo wrażeń i emocji. W tym roku nie udało się zdobyć miejsca na podium, jednak dziewczyny nie wróciły z niczym. Przystępując do kolejnej konkurencji, jaką była musztra, stanęły na pudle, zajmując 3 miejsce. Wyjątkowo pięknie prezentowały się w tych strażackich mundurach, bo i to wysportowane i urodziwe dziewczyny, co też dostrzegli sędziowie wręczając im za wykonanie musztry okazały puchar.